macOS 10.15.5 Yeni pil sağlığı koruma özelliğiyle kullanıma sunuldu

macOS 10.15.5 Yeni pil sağlığı koruma özelliğiyle kullanıma sunuldu
Time4VPS - VPS hosting in Europe

Apple bugün yeni bir pil sağlığı özelliği ve yeni FaceTime seçenekleri ekleyerek macOS Catalina 10.15.5 sürümünü kullanıcılarına yayınladı. Yeni pil sağlığı özelliği MacBook’unuzun pil ömrünü uzatabilecek. MacBook’takiler gibi lityum iyon piller zaman içinde yavaşça özelliğini kaybederek bünyesinde tuttuğu enerjiyi kaybeder, bu da zaman geçtikçe bilgisayarın genellikle daha az şarj tutmaya başladığı anlamına gelir. Apple’ın macOS’taki yeni pil sağlığı özelliği, pilin eskime sürecini yavaşlatacak şekilde tasarlanmıştır, böylece piliniz uzun bir süre daha fazla şarj tutacaktır.

Geçen ay teknoloji yazarı, Dieter Bohn ve Jacob Kastrenakes tarafından anlatıldığı gibi, sunulan bu özellik aslında perde arkasında çalışıyor.

Bazı durumlarda menü çubuğunuzda %100 pil ömrü görmek, pilinizin şarj edebileceği maksimum pil seviyesi anlamına gelmeyebilir. Pilin alabileceği maksimum değerde(%100) şarj olduğu anlamına gelmek yerine, artık pilin ömrünü uzatmak için alması gereken değerde %100’üne şarj olduğu anlamına gelecektir.

”Örneklendirecek olursak eğer, MacBook’unuzun pil ömrünü uzatacak kullanılabilir pil ömrünüz %76 ise bundan sonra %100 dolu görünen bu değer pilinizin %76’lık kısmının tam doluluk oranını gösterecektir. Bu durumda size sağlanan maksimum pil ömrünün tadını çıkarabileceksiniz.”

Yeni pil sağlığı güncellemesi, MacOS 10.15.5 ile gelen yeni MacBook’lar veya Thunderbolt 3’ü destekleyen MacBook’larda açık olacaktır.

MacOS 10.15.5 ayrıca, FaceTime’da konuşmacının portresinin boyutunu değiştiren FaceTime çağrıları grubundaki özelliği kapatmanıza da izin verir. Güncelleme, Pro Display XDR’yi daha iyi kalibre etmenizi sağlayan kontroller, hata düzeltmeleri ve bazı iyileştirmeler içerir.

Tarih: